środa, 30 listopada 2011

mapelastic hydroizolacja łazienki

mapelastic
Mapelastic jest dostarczany w formie dwóch składników, które należy wymieszać ze sobą bez dodatku wody lub innych składników. mapelastic w formie zaprawy nakładany jest ręcznie pacą albo metodą natryskową na czystą oraz nośną powierzchnię, która wcześniej została zwilżona wodą. Mapelastic nakładany jest warstwą, której grubość wynosi do 2 mm. Na podłożach , na których występują zarysowania sugeruje się wcześniejsze wtopienie w warstwę zaprawy siatki wykonanej z włókien szklanych. Mapelastic cechuje się wodoszczelnością przy ciśnieniu nie przekraczającym 0,5 MPa a zatem około 50 m słupa wody , a także odpornością na tworzenie się pęknięć w podłożu – nie odnotowano rys powłoki przy rozwartości rysy 2,5 mm.





Brak izolacji mapelastic na balkonach wywołuje ogromną ilość szkód. Woda wywiera niszczący wpływ na warstwę tarasu. Brak hydroizolacji umożliwia swobodne wnikanie deszczowej pod płytki a także do głębi tarasu. Latem, kiedy płyta balkonowa nagrzewa się do ok. 70 stopni C, ogromne ilości wody , która zmagazynowała się w kleju a także konstrukcyjnej warstwie tarasu przekształcają się w parę wodną, która stara wydostać się na zewnątrz poprzez fugi. Duże ciśnienie pary wodnej powoduje pękanie fug a także odrywanie się płytek od podłoża. Dodatkowo para wodna z płyty tarasowej wynosi na powierzchnię fug sole mineralne, objawiające się w postaci białych wykwitów. Brak całkowitego wypełnienia płytki hydroizolacją mapelastic wywołuje kumulowanie się wody w przestrzeniach pod płytkami. Zimą woda zamarza, zwiększając swoją objętość oraz wpływa na pękanie a tym samym odrywanie się płytek od powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem problemu z wodą na powierzchniach tarasowych oraz balkonowych jest zabezpieczenie hydroizolacją mapelastic.

Po wymieszaniu wolnoobrotowym mieszadłem obu składników , z których składa się hydroizolacja mapelastic uzyskujemy prostą do nałożenia masę , która jest gotowa do użycia. Mapelastic należy nakładać warstwą charakteryzująca się równomierną grubością. Mapelastic nakłada się na powierzchnię pacą w dwóch warstwach. Pierwsza warstwa hydroizolacji powinna być możliwie najcieńsza oraz wtarta na ostro gładką stalową pacą w odpowiednio przygotowane uprzednio podłoże tak, aby hydroizolacja sczelnie wypełniła wszystkie pory znajdujące się na jego powierzchni. Zabieg ten jest formą gruntowania i wykazuje fundamentalne znaczenie dla przyczepności izolacji do podłoża. Przy nałożeniu masy uszczelniającej mapelastic należy pamiętać żeby nałożyć ją także na czoło a także na boki tarasu. Ze względu na to, że warstwa uszczelniająca spełnia swoją rolę przy grubości min. 2 mm, naniesienie drugiej powłoki hydroizolacji najlepiej dokonać przy pomocy pacy zębatej, co umożliwi po wygładzeniu grzebienia uzyskać zalecane 2 mm.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz